Z szuflady do Internetu

Szanowni Państwo, z przyjemnością pragniemy poinformować, że od marca 2020 roku w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej dostępne są zasoby Cyfrowego Archiwum Ziemi Kalwaryjskiej. Oficjalne otwarcie Archiwum odbędzie się w terminie ustalonym po wznowieniu działalności instytucji kultury. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Zakończyliśmy pierwszy etap tworzenia Archiwum. Pomysł, aby w naszym mieście powstało archiwum cyfrowe pojawił się kilka lat temu, kiedy tworzony był Plan Rozwoju Biblioteki. Przygotowane zostały warunki techniczne do jego realizacji – dzięki udziałowi w programie grantowym „Kraszewski dla Bibliotek” pozyskaliśmy odpowiedni sprzęt, pracownicy, korzystając z doświadczeń Powiatowej Biblioteki w Chrzanowie, przeszli specjalistyczne szkolenia. Rozpoczęliśmy pozyskiwanie materiałów od szkół i instytucji z terenu miasta, pojawili się pierwsi prywatni darczyńcy. Na dzień dzisiejszy zdigitalizowaliśmy ponad 400 archiwaliów. Projekt ma charakter otwarty – będzie realizowany przez kolejne lata, a zasoby Cyfrowego Archiwum Ziemi Kalwaryjskiej ciągle wzbogacane.

W Archiwum można znaleźć fotografie, pocztówki, korespondencję, dzienniki, dokumenty, relacje mieszkańców opisujące wydarzenia z przeszłości. Pozyskane materiały są poddawane digitalizacji i opracowaniu. Zbiory można przeglądać w Bibliotece na specjalnie przygotowanym do tego celu stanowisku komputerowym.

Bardzo dziękujemy za udostępnione dotychczas materiały:

p. Walerii Goduli, Aleksandrze Liszkiewicz, Marii Mosurskiej, Aleksandrze Mosurskiej-Ćwiek, Marii Mlak, Dorocie Marszałek, Danucie Mayer, Halinie Skrzypiec-Gerlach, Aleksandrowi Cimrowi, Piotrowi Moskale, Romanowi Miśkowcowi, Zbigniewowi Stradomskiemu, Szymonowi Gębali.

Celem projektu jest ratowanie źródeł historycznych dokumentujących lokalną historię. Inspirujemy do odkrywania i ożywiania dziedzictwa historycznego naszego terenu. Zabezpieczamy pamięć dla przyszłych pokoleń, odkrywamy , chronimy i upowszechniamy historię widzianą z perspektywy jednostki. Te zasoby , do których nie docierają archiwa państwowe mogą być bezpowrotnie utracone, jeśli w porę nie podejmiemy działania.

Zapraszamy wszystkich chętnych do dzielenia się swoimi pamiątkami. Skanujemy dostarczane przez Państwa archiwalia, a następnie w wersji cyfrowej udostępniamy w Bibliotece. Oryginały zwracamy właścicielom.

Dołącz do nas, wspólnie ratujmy naszą historię!

Twoja szuflada ze zdjęciami i dokumentami jest cenna. Podziel się jej zawartością z innymi!

 

Kontakt: Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej al. Jana Pawła II 24

Tel. 33 8766 429

Koordynator Projektu – starszy bibliotekarz p. Renata Żak

Dyżur: czwartki godz. 14-17.00

 

Bogusława Moskała
Dyrektor Biblioteki Publicznej
w Kalwarii Zebrzydowskiej