Mateusz Morawiecki przedstawił harmonogram łagodzenia obostrzeń.

Od 20 kwietnia rozpocznie się stopniowe łagodzenie wprowadzonych obostrzeń związanych z walką z koronawirusem - poinformował podczas czwartkowej (16.04.) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zostaną otwarte lasy i parki. W sklepach wzrośnie liczba klientów obsługiwanych jednocześnie, więcej osób będzie mogło przebywać także w kościele. Rolnicy zostaną zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy. Ponadto z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13. roku życia. To pierwszy etap znoszenia obowiązujących ograniczeń.

Premier zapowiedział, że wprowadzone ograniczenia będą znoszone w czterech etapach. Decyzja o przejściu do kolejnych etapów zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków takich jak: analiza przyrostu zachorowań, wydajność służby zdrowia oraz realizacja wytycznych sanitarnych.

Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Daty wejścia w życie kolejnych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

W pierwszym etapie od 20 kwietnia:

· Zostaną otwarte lasy i parki z wyłączeniem placów zabaw.

· Wprowadzone będą nowe zasady w handlu i usługach:

- w sklepach do 100 mkw. - 4 osoby na stanowisko kasowe,

- w sklepach powyżej 100 mkw. - 1 osoba na powierzchni 15 mkw.

· Limit osób w miejscach kultu religijnego ulegnie zwiększeniu do 1 osoby na 15 mkw.

· Osoby powyżej 13 roku życia będą mogły przemieszczać się bez dorosłego.

 

Czytaj więcej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowa-normalnosc-etapy