Karnawał trwa - również w bibliotece

Warsztaty artystyczne, odbywające się we wtorkowe popołudnie w Bibliotece, wprowadziły nas w atmosferę trwającego karnawału. Wielu z nas - uczestników nie spodziewało się, że w tak  krótkim czasie będzie można wykonać własnoręcznie maskę, niewątpliwie będącą  jednym z symboli karnawału. Było to możliwe wyłącznie dzięki ogromnemu poświęceniu i zaangażowaniu prowadzącego - Pana Ryszarda Hodura, który przygotował już wcześniej konstrukcje gotowe do ozdabiania. Dzięki temu uczestnicy, mając tak ułatwione zadanie mogli już według własnej inwencji twórczej kontynuować ozdabianie, dobierając według własnych upodobań zdobniczych odpowiednie materiały. Było w czym wybierać. Od koralików, cekinów i ozdobnych kamieni, w różnorakiej formie i kształcie, po błyszczące taśmy, sznureczki i kolorowe pióra. To właśnie z takich materiałów, prowadzący tworzy swoje dzieła- maski, dzieli się swoja pasją, prowadzi spotkania, udostępnia bezinteresownie swoje materiały, inspiruje do działania. W trakcie bezpośrednio włącza się, pomaga, podpowiada,  przykleja ozdoby, aby w końcu dotrzeć do końcowego etapu pracy, zabezpieczając bezbarwnym lub brokatowym środkiem utrwalającym. Czas płynie niezauważalnie, tylko prowadzący dyskretnie go kontroluje, zatroskany czy wszystkim zdoła pomóc, doradzić i odpowiednio wykończyć  maskę.

A zebrało się trochę tych zainteresowanych, i z Kalwarii i okolicy, i z Krakowa. Sztuka wykonywania przez Pana Ryszarda przepięknych masek, znana jest w szerokich kręgach ludzi świata artystycznego. Spotkanie w Bibliotece zainicjowała i ułatwiła jego organizację Pani Jadwiga Zajda, nasza czytelniczka, wielka wielbicielka talentu Pana Ryszarda Hodura, oraz kolekcjonerka jego oryginalnych masek. Ogromną niespodzianką i zaskoczeniem dla nas było przybycie na warsztaty znanego, krakowskiego aktora, zaprzyjaźnionego z prowadzącym, Krzysztofa Globisza wraz z żoną Agnieszką. Jego obecność, choć dla nas niezwykła, była czymś naturalnym w życiu artystycznym Pana Ryszarda, który przez wiele lat pracował jako scenograf w Akademii Sztuk Teatralnych i Teatrze Im. Juliusz Słowackiego w Krakowie.

Zapraszamy do Biblioteki w Kalwarii Zebrzydowskiej do obejrzenia ekspozycji wybranych kilkunastu masek w stylu weneckim, wykonanych przez pana Ryszarda Hodura. Maski eksponowane będą do końca karnawału.

Zachęcamy do obejrzenia tej niezwykłej ekspozycji.

 

Celina Uzdrzychowska

 

Karnawał w kalwaryjskiej bibliotece

Karnawał w kalwaryjskiej bibliotece

Karnawał w kalwaryjskiej bibliotece