Promocja książki „Włodkowa”

W piątek, 22 lutego 2019 roku, o godz. 17:00 miała miejsce promocja książki „Włodkowa”, będącej fragmentem ze zbioru „Dzieje Perły” autorstwa Teresy Wodzickiej (1849-1930). Promocja miała miejsce w Starym Kinie w Kalwarii Zebrzydowskiej przy ul. Mickiewicza 4.

Spotkanie wokół książki zorganizowało Stowarzyszenie Niezależni Kalwaria, które wydało już poprzednio dwa reprinty książek dotyczących ziemi kalwaryjskiej („Mincarz Włodkowej” oraz „Kalwarya Zebrzydowska w obrazach”).

Tym razem Stowarzyszenie zachęca do zapoznania się z książką autorstwa Teresy z Potockich Wodzickiej, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Wodzicka była poetką, prozaiczką, tłumaczką i publicystką m.in. „Przeglądu Polskiego”, „Przeglądu Powszechnego” i „Tygodnika Ilustrowanego”. W 1880 roku wydała zbiór wierszy „Iwar”, a trzy lata później zbiór „Dzieje Perły” z którego poemat pod tytułem „Włodkowa” został ponownie wydany przez Stowarzyszenie Niezależni. Autorka wydała również wiele innych utworów i prowadziła aktywną działalność społeczno-kulturalną W 1989 roku ukazała się jej najsłynniejsza książka „Eliza Radziwiłłówna i Wilhelm I”, opowiadająca o niespełnionej miłości polskiej arystokratki i niemieckiego następcy tronu.

Fragmenty poematu „Włodkowa” czytał Rafał Gralewski, przy prezentowanych w powiększonym formacie pracami znanego rysownika Kazimierza Wiśniaka, które dekorują również wydanie książkowe.