Przedszkolaki też obchodziły 100-lecie Niepodległości Polski

W Przedszkolu Publicznym w Kalwarii Zebrzydowskiej od września podjęto działania dotyczące obchodów 100 lat Niepodległości Polski. Celem działań było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych.

Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, wycieczkach, pochodzie ulicami miasta, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych, poznali pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności:

- Najstarsze przedszkolaki brały udział w projekcie Muzeum Narodowego w Krakowie „1918 lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży”

- Dzieci pogłębiały wiadomości na temat własnego przedszkola, miejscowości, kraju, rozwijały poczucie przynależności narodowej oraz oraz zainteresowanie dziejami Polski i Polaków.

- Odbyły się warsztaty plastyczne, na których dzieci wykonywały biało-czerwone kotyliony, krawaty, malowały flagi, kolorowały, wyklejały, odbijały godło. Zajęcia te pomogły dzieciom zrozumieć znaczenie bycia patriotą i jakie znaczenie dla każdego Polaka powinny mieć symbole narodowe.

- Dzieci przygotowywały i degustowały potrawy w barwach narodowych: kanapki i deser - galaretkę z bita śmietaną.

- Przedszkolaki brały udział w sadzeniu przy Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej sadzonki z najsłynniejszego w Polsce dębu Bartka małego „Bartusia”.

- W dniu 9 listopada 2018 roku dzieci z naszego przedszkola utworzyły „Biało-czerwoną-żywą flagę” po czym w patriotycznym pochodzie ulicami miasta złożyły hołd bohaterom wojennym przy tablicy pamiątkowej.


O godz. 11:11 w Hali Sportowej wszystkie grupy przedszkole brały udział we wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego - „Mazurka Dąbrowskiego” - z uczniami Zespołu Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej


Na zakończenie w przedszkolu odbyła się prezentacja filmów pt. „Polak mały” oraz „Co to jest niepodległość”, które miały na celu pogłębienie znajomości oraz szacunku do symboli narodowych Polski oraz zrozumienie słowa "niepodległość".

Przedszkole Publiczne w Kalwarii Zebrzydowskiej