II Puchar Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej w Szpadzie

W miniony weekend, 15 – 16 lutego 2014r. w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się ogólnopolski Turniej Szermierczy „II Puchar Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej” w szpadzie sportowej. Rozgrywany po raz drugi w Kalwarii turniej, tym razem miał również międzynarodowy charakter za sprawą zawodników przybyłych z Ukrainy i ze Słowacji.

 

Uroczystego otwarcia zawodów dokonali Starosta Powiatu Wadowickiego Jacek Jończyk, Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska Zbigniew Stradomski oraz Prezes SKS „Grass-Hopper Kalwaria” Bogdan Biela.

Zawodnicy rywalizowali w sali sportowej kalwaryjskiego liceum w trzech kategoriach wiekowych: 9 – 11 lat, 12 – 13 lat oraz 14 – 15 lat.

Zawodnicy najpierw walczyli systemem „każdy z każdym” w 6 – 7 osobowych grupach. Kolejne decydujące walki odbywały się systemem pucharowym zgodnie z klasyfikacją po eliminacjach grupowych aż do wyłonienia zwycięzcy. Walki obserwowała licznie przybyła publiczność dla której na dużym ekranie na bieżąco wyświetlane były wyniki poszczególnych walk. Nawet dla widzów mających kontakt po raz pierwszy z tą dyscypliną sportu przebieg walki szermierczej był przez cały czas czytelny. W szpadzie sportowej trafienia zalicza się bowiem na podstawie wskazań specjalnych aparatów sygnalizujących trafienia zainstalowanych przy każdej planszy. Osoby które nie mogły przybyć osobiście do Kalwarii, wyniki i przebieg zawodów mogły  śledzić w internecie dzięki przekazowi wideo realizowanemu „na żywo” przez dwie zainstalowane kamery.

W kategorii 1999-2000 dziewcząt zwyciężyła Barbara Brych z UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie, w kategorii 2001-2002 Julia Kwiecień klubu Muszkieter Gliwice a wśród najmłodszych roczników 2003 – 2005 Maria Podolska z KKS Kraków.

Wśród chłopców w kategorii wiekowej 1999-2000 najlepszy okazał się Wojciech Kolańczyk z UKS Irwin Manieczki a w kategorii 2001-2002 zwyciężył Patryk Adamczyk z MDK nr1 Bytom.

W rocznikach 2003 – 2005 zwyciężył przedstawiciel naszego Klubu Szermierzy „Grass-Hopper Kalwaria” Kacper Morek, gorąco dopingowany w czasie walk przez zgromadzoną publiczność a po zwycięstwie w walce finałowej nagrodzony długą owacją i oklaskami.

Inni zawodnicy kalwaryjskiego klubu również walczyli bardzo dobrze. W kategorii chłopców 2001 – 2002 trzecie miejsce i brązowy medal zdobył Mikołaj Radosz a Dorian Herbut był szósty. Wśród zawodników najstarszych roczników Franciszek Koc był szósty a Karolina Biela siódma. Miejsca pozostałych zawodników z Kalwarii w swoich kategoriach: Gabriela Herbut (10), Michał Płaczek (11), Daniel Filek (14), Dawid Dębicki (17), Ireneusz Filek (17), Elliot Harrison (20), Wioletta Rzepa (26).

Dodatkowo korzystając z przywileju gospodarzy turnieju w zawodach wystąpiło także kilku najmłodszych iedmio- i ośmioletnich przedstawicieli organizatorów turnieju Klubu Szermierzy „Grass-Hopper Kalwaria”, dla których był to pierwszy start w zawodach: Szymon Wodniak, Adrian Burdek, Oliwia Garus, Alicja Goczał i Nina Piotrowska. Pomimo początkowej tremy, zdobywali swoje pierwsze trafienia ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami.

W Turnieju Szermierczym „II Puchar Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej” w sumie wzięło udział 209 zawodników w tym 11 zawodników ze Słowacji i Ukrainy.

Turniej odbył się dzięki pomocy Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej i Starostwa Powiatowego w Wadowicach oraz wsparciu sponsorów tj. firm Grass-Hopper, Rumtex, Quest, Optisofa, Aviva, Ryłko, ArtexIT, Cukiernia Wadowice, Płoszczyca, WGB, Ardik, WadowiceNet, ZINK, Maspex, Piekarnia Stryszów oraz dzięki zaangażowaniu dużej grupy osób związanych z  miejscowym klubem.

Więcej informacji na stronie www.szermierka-kalwaria.pl. Pełne wyniki turnieju zamieszczone są na stronie www.pzszerm.pl.

Maciej Wodniak

Foto: Zuzanna Radosz, Katarzyna Dębicka