XV Pielgrzymka Konna i Zaprzęgów Konnych do Kalwarii Zebrzydowskiej

W minioną niedzielę – 25 sierpnia miała miejsce XV Pielgrzymka Konna i Zaprzęgów Konnych do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jej punktem kulminacyjnym była polowa Msza Święta na Kalwaryjskich Dróżkach, która przy wspaniałej pogodzie i w malowniczej scenerii kalwaryjskich kaplic, zgromadziła liczenie przybyłych uczestników pielgrzymki, turystów oraz mieszańców naszej gminy. Wydarzenie to jest cyklicznie organizowane w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, dla uczczenia Pamięci Żołnierzy Polskich – Bohaterów Września 1939r.  Niebywałą atrakcją były odświętnie przystrojone konne zaprzęgi, kawaleria konna w galowych mundurach, a także po raz pierwszy przybyła do Kalwarii „Husaria wraz Królem Janem III Sobieskim i jego żoną Królową Marysieńką”. Te grupy rekonstrukcji historycznej - Polska Chorągiew Husarska i Małopolska Chorągiew Husarska, dla uczczenia 330 rocznicy wielkiego zwycięstwa Polaków pod wodzą Jana III Sobieskiego zorganizowała Rajd , w którym podąża szlakiem Rycerzy spieszących z odsieczą oblężonemu przez Turków w 1683 roku Wiedniowi. Po zakończeniu uroczystości religijnych, na dróżkach odbyły się pokazy umiejętności bojowych rycerzy, walczących na wzór tych, którzy 330 lat temu stali u boku Króla Jana III Sobieskiego.

Uroczystość jak co roku zakończyła się przemarszem kolumny Kawalerii Konnej i Konnych Zaprzęgów na stadion sportowy „Kalwarianka” gdzie Burmistrz Miasta Zbigniew Stradomski odbierał defiladę i wręczał wraz z organizatorami nagrody dla zwycięzców „Biegu na Orientację w Terenie na Koniach i Zaprzęgami Konnymi im. gen. Broni Józefa Hallera”. Bieg został rozegrany 24 sierpnia z Jurczycach koło Skawiny i w rejonie Kalwarii Zebrzydowskiej. Nagrodą główną indywidualnie - był Puchar i Ogłowie Marszałka Województwa Małopolskiego oraz dla patroli dwukonnych - Buńczuk Burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej. Nagrody odebrali także zwycięscy - Biegu Zastępami Wielokonnymi i Biegu Zaprzęgami Konnymi. Po wręczeniu nagród Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej przekazał serdeczne podziękowanie organizatorom, za pracę włożoną w przygotowanie tego niepowtarzalnego patriotyczno – religijnego przedsięwzięcia, promującego historię Polski na terenie naszego miasta i gminy. Przekazany przez Polską Chorągiew Husarską pamiątkowy wizerunek „Orła Jana III Sobieskiego - w 330 rocznicę Osieczy Wiedeńskiej 1683- 2013” będzie przypominał potomnym, o tej pięknej uroczystości.