Dni Kalwarii 2013

XXI Dni Kalwarii Zebrzydowskiej, organizowane corocznie przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki mamy już za sobą. Wpisały się w bogatą ofertę kulturalną oferowaną w ciągu ostatnich tygodni mieszkańcom naszej gminy przez szkoły, stowarzyszenia i instytucje kultury.

Jakie one były? Trwająca dwa dni (22-23.06.) prezentacja miała zadowolić każdego. Tego, który lubi folklor, muzykę i piosenkę popularną, sztukę , sport, czy choćby dobrą atmosferę plenerowego widowiska. To wszystko pojawiło się w sobotę i niedzielę na kompleksie sportowym CKSiT i wierzymy, że zaproponowanym przez nas programem sprawiliśmy przyjemność zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym. Przyjmujemy, że frekwencja, jakiej nigdy dotąd na tego rodzaju imprezie w Kalwarii Zebrzydowskiej nie było jest tego dowodem.

W założeniu, CKSiT chciało pokazać piękny dorobek kulturalny, sportowy mieszkańców naszej gminy. Stąd udział w święcie gminy młodych, uzdolnionych laureatów przeglądów i festiwali muzycznych wywodzących się z gminnych szkół, stąd bardzo ciekawe prezentacje działających pod egidą CKSiT zespołów dziecięcych i młodzieżowych: tanecznych - Migotek, Muza, Power, wokalo – muzycznego Avengers, We mgle, grup folklorystycznych: Chóru „Leńcze”, Zespołu Regionalnego „Sami Swoi” z Przytkowic. Swoje prace malarskie pokazali, tylko przez chwilę ze względu na padający deszcz, Jadwiga Chorabik i Ryszard Kościelny, własną poezją dzielił się z przybyłymi poeta Jarosław Binkowski. W nowym repertuarze, z znakomitym skutkiem wystąpiły orkiestry dęte z Barwałdu Górnego oraz Kalwarii Zebrzydowskiej.

Za sprawą Bogdana Bieli, prezesa „SKS Grass Hoper” sztukę szermierczą w krótkim pokazie zaprezentowali  młodzi kalwaryjscy szermierze -  zdobywcy wielu cennych trofeów na polskich i zagranicznych arenach. Cóż dopiero powiedzieć o osiągnięciach sportowych dzieci, młodzieży i dorosłych kalwaryjskiego klubu „Seido Juku Karate”, którzy, wierni tradycji, swoją pokazową prezentacją techniki i sztuki walki stworzyli piękne widowisko, długo oklaskiwane przez setki osób zebranych na naszym stadionie. I najważniejsze! Na bieżąco, w czasie trwania występów informowaliśmy o trwającym w Alwerni pojedynku piłkarskim MKS Kalwarianka, którego wynik decydował o awansie naszej drużyny do IV ligi. Okazało się, że piłkarze nie zawiedli i w 90. rocznicę powstania klubu sprawili swoim sympatykom i miastu wspaniały prezent wygrywając z miejscową drużyną 3 : 0.

Dla pragnących sprawdzić swoją siłę i spryt przygotowaliśmy, dzięki młodym strażakom z Pcimia ściankę wspinaczkową.  Dla najmłodszych ogromną atrakcją był pokaz  gigantycznych baniek mydlanych, malowanie twarzy, klauni i szczudlarze z mnóstwem niespodzianek. Nasi chłopcy z OSP Kalwaria zaprezentowali przy użyciu nowoczesnego sprzętu swoje umiejętności ratownicze w pokazie uwalniania pasażerów  z rozbitego w wypadku samochodu. Dużą frajdę, szczególnie dzieciom, sprawiło „penetrowanie” wozu policyjnego i słuchanie kryminalnych opowieści zaprzyjaźnionych funkcjonariuszy z kalwaryjskiego komisariatu.

W niebo poszybowały gołębie, na scenie tanecznymi pląsami czarowali bardzo młodzi mistrzowie tańca Mati i Sara, finaliści programu „Got to Dance. Tylko Taniec”, którzy swoimi brawurowymi występami rozkochali w sobie kalwaryjską publiczność. Obdarzeni dużymi brawami koncertowali gimnazjaliści z zaprzyjaźnionego, niemieckiego Hameln, przed których występem uroczyście XXI Dni Kalwarii otworzył Burmistrz Zbigniew Stradomski, witając jednocześnie siedzących na widowni, przybyłych z Niemiec gości. Słowem, dowcipem bawił kabaret Pigwa Show, a do tańca i zabawy porywały młodych i dorosłych Cliver, Roberto Zucaro i Łzy. Dni Kalwarii tradycyjnie zakończył wspaniały pokaz ogni sztucznych. Zatem, do zobaczenia za rok.

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej pragnie gorąco podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tegorocznych Dni Kalwarii Zebrzydowskiej. Szczególne podziękowania kierujemy do: OSP z Zebrzydowic, OSP z Kalwarii Zebrzydowskiej, Komisariatu Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej, Hufca Ziemi Wadowickiej, Wolontariuszy „Animus”, Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, firmy „Kalteks”. Dziękujemy także sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz firmie "Am-elektro".

Foto: M.Malec, B. Łężniak

Źródło: ckstkalwaria.com