"Pielgrzym do Kalwaryi" - Historia pielgrzymowania do Kalwarii Zebrzydowskiej

„…Pielgrzymi zbliżając się do bram klasztoru śpiewali: Witamy cię Kalwaryio, miejsce święte, wybrane!. Tu odnajdywali odpowiedź na najbardziej istotne pytania, tu szukali pociechy w największych strapieniach, stąd odchodzili umocnieni. Pielgrzymka była dla nich okazją nie tylko do intensywnej modlitwy. Mogli zobaczyć kawałek świata, poznać nowych ludzi i zwyczaje: nacieszyć oczy bogactwem kolorów, a uszy bogactwem dźwięków…”

O. Egidiusz Włodarczyk

16 czerwca br., na kalwaryjskim Rynku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt.„Pielgrzym do Kalwaryi”. O wyjątkową oprawę artystyczną przedsięwzięcia zadbali studenci Krakowskiej Policealnej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Krakowie pod kierunkiem Pana Jarosława Szweca we współpracy z uczniami Teatru Szkolnego Zespołu Szkół Nr 3 w Przytkowicach. Wystawili widowisko plenerowe „Pielgrzym kalwaryjski wczoraj i dziś”, przybliżając historię powstania „Polskiej Jerozolimy” – Kalwarii Zebrzydowskiej, oraz tradycję pielgrzymowania  i zwyczajów z nią związanych. Pojawiły się grupy pielgrzymów, tych rozmodlonych, z pieśnią na ustach, odpoczywających, a także tych zajmujących się rozrywką i zabawą. Zwieńczeniem widowiska był pokaz grupy sztukmistrzów: żonglerka, szczudła, fire show i inne.

W części oficjalnej uroczystości uczestniczyli znamienici goście: m. in. Starosta Wadowicki, władze Kalwarii Zebrzydowskiej, Radni Rady Miejskiej, Kustosz Kalwaryjskiego Sanktuarium, O. Egidiusz Włodarczyk – autor przepięknych tekstów opisujących fotografie, a także Pan Piotr Bielecki, który przygotował aranżację plansz wystawowych.

Na kalwaryjskim Rynku nie zabrakło również licznie przybyłych mieszkańców.

 

Wystawa jest wspomnieniem do dzisiaj pielęgnowanej tradycji – historii pielgrzymowania na Kalwarię. Prezentuje wiele archiwalnych i współczesnych fotografii ukazujących jak na przestrzeni lat zmieniał się pielgrzym i idea samego pielgrzymowania. Kompozycja wyjątkowych słów i obrazów przypomina, że Kalwaria nadal jest miejscem, do którego corocznie wędrują liczne rzesze pielgrzymów.

 

Wystawę można oglądać na Rynku w Kalwarii Zebrzydowskiej do końca sierpnia br.

Serdecznie zapraszamy!